Park kulturowy. Szansa i wyzwanie
0,00 zł
Zasłonięte szyldami zabytki, pstrokacizna, banery na całym budynku, chaotyczne reklamy, tandetne materiały, parking i asfalt zamiast rynku, nieprzemyślana mała architektura pośród historycznej zabudowy, komercja wygrywająca z harmonią estetyczną? Co można zrobić, by przestrzeń publiczna z zabytkowymi budynkami nie była notorycznie dewastowana? Jak chronić nie tylko poszczególne zabytki, ale cały ich zespół wraz z krajobrazem kulturowym?
Park kulturowy to jedna z ustawowych form ochrony zabytków i wielka szansa dla samorządów, dzięki której, poza ochroną zabytkowej przestrzeni, można realizować wiele innych działań: rewitalizację, promocję, zarządzanie ładem przestrzennym, opiekę nad estetyką najważniejszych atrakcji turystycznych.
Jak powołać park kulturowy? Jakie dokumenty przygotować? Jak potem zarządzać parkiem i go monitorować? A jak parki kulturowe są traktowane przez orzecznictwo sądowe? Jak stworzyć plan ochrony parku?
Publikacja odpowiada na wszystkie pytania dotyczące parków kulturowych. Znalazły się też w niej opisy doświadczeń parków już istniejących (a dzięki zdjęciom możemy także zobaczyć ogrom zmian, jakie dzięki parkom nastąpiły) – na Krupówkach w Zakopanem, na Starym Mieście w Krakowie, w Poznaniu, Bieruniu, Wrocławiu itd.
Tytuł: Park kulturowy. Szansa i wyzwanie
Autorzy: Joanna Bielawska-Pałczyńska, Anna Fogel, Grzegorz Grajewski, Krystian Grzesica, Roman Marcinek, Zbigniew Myczkowski, Agnieszka Nowak-Gąsienica, Robert Piaskowski, Tomasz Przybyło, Andrzej Siwek
Koordynator projektu: Wioletta Łabuda-Iwaniak
Opieka merytoryczna: Roman Marcinek
Opracowanie graficzne: Piotr Berezowski
Redakcja i korekta: Dorota Kassjanowicz
Wydawca: Narodowy Instytut Dziedzictwa
Miejsce wydania: Warszawa
Rok wydania: 2022
Wydanie pierwsze
ISBN 978-83-66160-94-1
Oprawa: miękka
Format: 20 x 25 cm
Liczba stron: 80
Wydanie: papierowe